bec tavuğu özellikleri bec tavuğu

Bec Tavuğu Hakkında ÖzelliklerTokak tavuğu ve beç tavuğu olarak da bilinen bu süs tavuklarının anavatanı Güney Afrika’dır. Süs tavuğu olmasının yanı sıra etlik tavuk olarak da beslenmektedirler.

Bu tavuk cinsleri 12 yıla kadar yaşarlar. Beç tavuk cinsinin eti ve yumurtası lezzetlidir. Bu amaçlarla da yetiştirilmektedir. İran tavuğu ilkbahar aylarında ürer. Nisan, Mayıs aylarında kuluçkaya yatar ve kuluçka süreleri 30 gündür.

\"\"
Bec tavuğu

Eğer yumurtası tavuk altında çıkartılacaksa ufak yapılı bir tavuk 10-15 normal bir tavuk altına ise 25-30 yumurta konabilir. Beçtavuğu 14 ila 16 haftalık olunca kesime gelir.

Yumurtadan beç tavuğu yumurtası için kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçka süresi uzunluğu sıcaklık veya nem kuluçka makinesine yanlış ise 26 ila 30 gün değişebilir.

Bir kerede 20 yumurta bırakabilirler, yumurtaları normal yumurtalara göre daha küçük olur. Tadı ise çok lezzetli olduğundan özellikle Avurapa’daki lüks restoranlarda kullanılır.

İran tavuğu baş bölgesi çıplak ve boynunda kırmızı derisi olan bir cinstir. Beyaz benekleri tüylere sahiptir. Yaklaşık olarak 1 -1,5 kg ağırlığında olurlar. Az da olsa uçabilen tavuk ırkları arasında yer alırlar. Yabani türleri sürü halinde yaşar ve geceleri ağaç üstünde geçirirler.

Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Doğada buldukları böcekleri yerler. Hatta Tokat’ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan keneleri yemeleri için doğaya salınmışlardır. Bu yüzden tokat tavuğu olarak isimlendirilip diğer şehirlerde de bu yöntem uygulanmıştır.

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart