gurk tavuk yumurtaları

Gurk Tavuk Oturtma Gurk Tavuk Nedir

\"\"

Doğal hayata özenen fakat daha önce bunu deneyimlememiş olanların sıkça sorduğu sorulardan birisi de “Gurk tavuğu altına civciv nasıl verilir?” sorusu oluyor. Cümlenin gelişinden gurk tavuğu teriminin ne anlama geldiği tahmin edilse de gurk, çok kullanılmayan Kelimeler arasında yer alıyor. Köylerde bu kelime kullanılsa da medya ve yazılı kaynaklarda kuluçka kelimesi kullanılıyor.

Anaç Tavuk Civciv İlişkisi

Kuluçka süreci;

  • Tavuğun yumurtlaması,
  • Yumurtlayan Tavuğun gurk olması,
  • Yumurtaların tavuk altına konulması,
  • Gurk yatma dönemi(21 gün),
  • Civcivlerin çıkması ve kuruması şeklinde cereyan ediyor.
\"\"

Baştan civciv çıkarması için yumurta tavuğun yumurtladığı yerde bırakılıyorsa ve ilave yumurta konulmayacaksa bu sürecin ilgili adımı atlanmış oluyor. Ancak, tavuğun zamansız kuluçka yatması veya kuluçkaya kadar yumurtanın bir ısınıp bir soğuması yavru çıkma oranını olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca, yumurta sayısı yetersizse yumurta eklemek de gerekebiliyor.

Civcivler, anaç tavuğun altında sabit ısıda tuttuğu yumurtalardan başkasının yardımı olmadan gagalarıyla kabukları kırarak dışarı çıkarlar. Anaç tavuk bu dönemde yumurta ve ardından civcivlere zarar vermemek için hareketsiz olarak yumurtaların üstünde bekliyor.

Araştırmalar, genellikle 17. Günden itibaren civcivlerin sesleri tamamen duyabildikleri ve ayırt edebildiklerini gösteriyor. Ancak, anaç tavuk yumurtadan yavrular çıktığı andan itibaren onları benimsiyor ama tek tek tanımıyor. Araştırmalar, tavuk civciv ilişkisinin 8 hafta civarında sürdüğünü gösteriyor.

\"\"

Gurk Tavuğu Yabancı Yavruyla Kendi Yavrusunu Ayırabilir mi?

Annelik dürtüsü insanlar kadar hayvanlar da da yoğun olarak görülüyor. Tabiata uzak olmayanlar, yuvadan düşmüş bir yavru kuş için anne kuşun nasıl çırpındığına veya küçük bir kırlangıcın yavrusuna saldıran kediye nasıl meydan okuduğuna sık sık şahit oluyorlar.

Tavuk besleyenler de bir tavuğun civcivlerini nasıl etrafında topladığını, yaklaşan bir tehlike sezdiklerinde nasıl tepki verdiklerini görmüşlerdir. İki anaç tavuk, aynı bahçede kendi civcivlerini karıştırmadan yaşadıklarına göre belirli bir zamandan sonra yavrularını seçebildiklerine şüphe kalmıyor.

\"\"

Gurk Tavuğu Altına Civcivin Konulması

Gurk tavuğu yumurtalarından civcivleri çıkardıktan sonra, başka bir yerden alınmış veya kuluçka makinesinde çıkarılmış civcivlere annelik yapması, civcivlerin korunması ve büyümesi açısından faydalı oluyor. Her anne gibi tavuklarda da kendi civcivlerini üstün tutma eğilimi görülüyor. Bu konuda hayvanların daha acımasız davrandığı da oluyor. Gurk tavuğunun, yeni civcivleri benimsemesi için onların kendi civcivleri olduğunu zannetmesi gerekiyor.

Gurk tavuğu, yavruları henüz yumurtadan yeni çıkmışken diğer yavrular da alına konursa bu civcivleri ayırt edemiyor. Bunun için tavuk yavrularından ayrılarak kuluçkaya yattığı yere yerleştirilir. Ardından altına civciv çıkardığı yumurtanın kabuğu konuluyor. Kendi civcivleri altına konulduktan sonra avuç içinde saklanarak veya yer uygun ise tavuğun arkasından gelerek veya tavuğun gözünü kapatarak veya avuç içinde saklayarak, göstermeden yabancı civciv tavuğun altına konuluyor. Bu işlem gece olursa daha sağlıklı olabiliyor. Bu işlemden sonra tavuk, sonra konulan tavukları da kendi civcivi sanarak onlara da kol kanat geriyor.

\"\"

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart