sussex tavuk sussex horoz

Susex Tavuk Özellikleri Nelerdir?

Bu cins aslında yurtdışı kaynaklı bir ırktır. Bu ırkın tarihçesi ilk rivayete göre Romalıların Britanya’yı milattan sonra kırklı yıllarda işgal ettikleri sırada Britanya’daki Susssex bölgesi civarındaki bölgelerde üretmeye başlamasına dayanır. İkinci bir rivayete göre Romalı tacirlerin Britanya’ya geldiklerinde bu tavuğu ürettikleri bilinmektedir. Her iki hikayenin ortak özelliği bu ırkın kaynağının Romalılara dayanması ve bugünkü İngiltere’nin içerisinde yer aldığı Britanya’da üretildiğidir. Bu ırka sahip tavuklar bin dokuz yüz on iki yılında Birleşik Devletler’e ulaşmış olup, aşağıda değinecek olduğumuz 3 ırk Birleşik Devletler Kümes Hayvanları Kurumu tarafından sertifiye edilmiştir.

\"\"
Sussex Tavuk

Susex Tavuk Özellikleri;

Sussex tavuğu özellikleri yumurta tavukçuluğu ve et tavukçuluğu açısından son derece gelişmiştir. Suseks tavuğunun ağırlığı 3 ile 3,4 kg arasında değişmektedir.

Bu cins, bir çok farklı duruma, soğuk havaya ve hastalıklara dirençli bir tavuk türüdür. Yoğun bir şekilde kuluçkaya yatabilmektedir. Sussex tavuğu yumurtası nispeten daha hacimli ve ağır olmaktadır. Bu cinsler, güzel görünümü itibariyle, tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Dik açılı yapısı ve kırk beş derece arasındaki açılı kuyruğuyla ön plana çıkmaktadır. Koyu renkli olanlarında gözleri kırmızıya çalmakta olup, açık renkli olanlarda gözleri turuncuya çalmaktadır. Diğer türlere nazaran arka sırt genişliği daha fazla olanlar arasında yer almaktadır. Kulak memeleri genellikle kırmızı renklidir. İbikleri ne çok büyük ne de çok küçüktür ve dik bir şekilde konumlanmıştır. Bacakları ve derileri ak renktedir.

Suseks Tavuk Davranışları ve İletişimleri

Eşleri ile oldukça uyumludurlar. Huzurlu bir ortamın sağlanması ne onlar için ne de onları yetiştirenler için diğer türlere göre hiç de zor değildir. Gerçekten çok sıcakkanlı bir türdürler. Yetiştirenleriyle çok uyumlu bir şekilde anlaşabilirler. Tabii ki genlerinin safkan olması gerekmektedir. Safkan bir gene sahip bu cinsi bulmanız elzemdir. Aksi takdirde safkan olmayan cinslerde farklı tepkiler, aşırılıklar, sert davranışlar görebilirsiniz. Safkan olmayan cinslerde yumurta verimi oldukça düşebilmektedir. Ayrıca kuluçkalama sıklığı da orjinal olanlarına göre oldukça düşme seyri göstermektedir. O yüzden size tavsiyem buna çok dikkat etmeniz yönünde olacaktır. Yaklaşık Ağırlıkları Horoz 3,9-4,3 kg Tavuk 3-3,4 kg Genç Horoz 3,2-3,6 KG Yarka (Piliç) 2,5-2,9 kg. Susex Tavuk Çeşitleri Bu tavuğun renk bakımından 8 çeşidi içinde barındırmaktadır. Bunlar buff(deve tüyü rengi), kırmızı(red), beyaz, gümüş, light, speckled, buff(deve tüyü rengi) Kolombiya, Coronation(Taç Giyme) şeklindedir. Bu çeşitlerin ana ırkları Speckled(Benekli), kahverengiye çalan kırmızı(Red) ve light’tır. Bu üç ırk Amerika Kümes Hayvanları Kurumu tarafından onaylanmış ırklardır. Diğerleri bunların melezleştirilmeleriyle üretilmiş çeşitlerdir. Aslında bunlarla beraber bazı türleri farklılaşmaya veya farklı isimli anılmaya başlamıştır. Bunlar lavanta, platinyum vb. türlerdir. Bu türlerin coronation türüne benzemekte olup, ufak renk anlamında farklılıkları vardır.Başta Light olmak üzere speckled(benekli) ve Buff türleri Türkiye’de yaygın halde bulunmaktadır.Tüm bu çeşitleri daha sonraki yazılarımızda sizlerle incelemeye çalışacağız. Belki bu yazının içine de yedirebilirim, henüz karar vermedim.

Sussex Tavuk Yumurta Verimi

Bu cins 180 ile 320 arasında yıllık tavuk verimine sahip olup ortalamaya vurduğumuzda, 250 tavuk üretimi gerçekleştirmektedirler. Bu bakımdan sussex tavuk yumurta verimi ortalamanın üstendedir diyebiliriz. Kuluçkalamaları sık olmakla birlikte ortalama yumurta büyüklüğüne göre daha büyük yumurta bırakırlar. Burada şu noktaya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Pek çok yerde farklı üretim miktarları görebilirsiniz. Bunlar tamamen tavuğun yetiştiği yere, yaşadığı huzura veya yaşayamadığı huzura, ortamın sıcaklığına, yetiştirme tarzına göre değişebilmektedir.

Sussex tavuk çeşitleri ve sussex tavuk özellikleri hakkında sorularınız olursa yorumlar kısmında bize iletebilirsiniz, sussex tavuk fiyatları yazımızı da ayrıca inceleyebilirsiniz.

Fotografta görünen Speckled Susex ;
\"\"
Coronation Susex ;
\"\"

www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart