zibrit tavuk cinsi bilgiler

Zibrit Tavuk Irkı Özellikleri

ZİBRİT HOROZ VE TAVUK ÖZELLİKLERİ, YUMURTA VERİMİ, RENK ÇEŞİT

\"\"
Zibrit tavuk ırkı
, İngiltere menşeili muhteşem görünümlü bir tavuk cinsidir. Gerçek orijinal küçük tavuk ırklarından biridir. Yani zibrit ırkının aslı minyatürdür ve başka bir büyülükte varyasyonu yoktur. Zibrit ırkı 1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından geliştirilmiştir. Ve bir kişi ismiyle adlandırılan tek tavuk cinsi özelliğini taşımaktadır.

Sebright, göz alıcı tüylere sahip bir süs tavuğu ırkı geliştirme amacıyla zibrit tavuk ırkını geliştirmiştir. Zibrit cinsi, en eski İngiliz orijinal küçük tavuk ırklarından birisidir. Bu cinsi oluşturmak için kullanılan kuşların detayları hala bilinmemektedir.
\"\"

Ancak Hamburg, Nankin, Fizan ve Rosecomb tavuk cinslerinin Zibrit tavuk ırkı gelişiminde çok önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde Zibrit büyük çoğunlukla süs tavuğu olarak beslenmektedir. Amerikan Kanatlılar Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na 1874 yılında kabul edilmiştir. Amerikan Bantam Derneği’ne göre, şu anda en popüler 10 bantam tavuk ırkından biri olarak kabul görmektedir.

\"\"
Zibrit Tavuk Özellikleri

Zibrit tavuğu, kanatlı hayvan meraklıları arasında sevecen doğaları ve güzel tüyleri ile çok popülerdir. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip olan tek ırk olma özelliğine sahiptir. Horozların yele, kuyruk ve sırt tüylerinin uzun olmadığı anlamına gelir.

Zibrit tavuk cinsinin altın(gold), gümüş(silver) ve devetüyü(buff) olmak üzere üç renk çeşidi bulunmaktadır. Yukarıda da belirtiğim gibi tavuk ile horoz tüylerine bakıldığında aynı uzunluk ve desene sahip olmalıdır. Piyasada zibrit diye satılan karışık renk ve uzun tüylü olan diğer minyatür ırklarla kırdırılmış hayvanları görüp de zibrit zannetmeyin.

Kısa sırtları, orantılı olarak büyük göğüsleri ve aşağıya doğru işaret eden kanatları, açısal, gösterişli bir görünüm oluşturur. Kuyrukları geniş yayılır ve hafif bir yukarı açıyla tutulur. Kırmızı gül ibiğe sahipler ve ibik düz, yatay bir sivri uçla biter. Tavuklar benzer fakat daha küçük ibiklere sahiptir.

Kulak memeleri morumsu-kırmızı veya turkuazdır. Bacakları tüysüz ve kayrak mavisi renklidir. Zibrit horozları yaklaşık 620 gram ve tavukları yaklaşık 570 gram ağırlığındadır. Yılda 60-80 adet krem-beyaz tonlarda yumurta yaparlar.

\"\"

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com İş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart