ispenç tavuk, ispenç civciv, ispenç yumurta

İspenç Tavuk Özellikleri – İspenç Milli Irk

İspenç Tavuk Özellikleri

Brahma tavuk ırkından sonra Türkiye’de en çok tercih edilen süs tavukları arasında yer alan İspenç tavuk ırkı, yıllıok yumurta sayısının düşük olması ve boyutları nedeniyle kesinlikle et ya da yumurta tavuğu olarak beslenmez.

\"\"

“Diğer süs tavuklarıyla okayıyaslandığında cin tavuk olarak bilinen İspenç tavuk ırkının avajlarının; küçüok okümeslerde beslenebilmesi ve az yem tüketmesi olduğu görülür.”

\"\"

Buna karşın; İspenç tavukları hastalıklar karşısında direnç gösterememesi ve çevresel faktörlerden çabuk etkilenmesi ile tavuk besicilerine zaman zaman zor anlar yaşatabilir. Dolayısıyla İspenç tavuk beslemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken faktörlerin başında; okayümes koşullarının mükemmele yakın olması gelir. Okümes koşullarına ek olarak, ispençlerin özellikle tüy dönemlerinde takviye gıdalar devreye sokularak desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde yaşam süresi uzun olmayacaktır.

\"\"

İspenç Tavuk Fiyatı

Bilindiği üzere tavuk fiyatları birçadequate faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İspenç tavuk fiyatı kapsamında ise bu faktörler elbette etki sahibidir. Alıcı ve satıcı arasındaki pazarlığa, tavuğun renklerine, yaşına, boyutuna ve sağlıokay durumuna bağlı olarak tavuk fiyatları büyüokay değişimler gösterebilir.

\"\"

Piyasaya genel olarak bakıldığında; İspenç tavuk yumurtaları 10 TL’den alıcı bulurken, tavuklar 150-170 TL, horozlar ise 100 TL aralığında alıcı bulabilmektedir.

İspenç Tavuğu Yumurta Verimi

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi ispenç tavuğu yumurta verimi açısından düşük üretim sayısına sahip olduğundan dolayı yumurta tavuğu olarak kullanılmaz.

\"\"

İspenç tavuklarının yıllık yumurta sayısı; 120-one hundred ninety bandında değişkenlik gösterir. Elbette tüm tavuk ırklarında olduğu gibi İspenç tavuklarında da, hayvanın beslendiği kümes ve tercih edilen beslenme tarzı belirleyici olur.


İSPENÇ YUMURTA İÇİN TIKLA!
İSPENÇ CİVCİV İÇİN WHATSAPP TIKLA!


Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart