tavuk kümesi hakkında bilgiler

Tavuk Kümesindeki Kokuyu Nasıl Engelleriz

Tavuk Kümesindeki Kokuyu Nasıl Yok Ederiz?

\"\"

Tavuk kümesindeki kokuyu nasıl yok ederiz konusu tavuk yetiştiricilerinin en merak ettiği konulardandır. Tavuk yetiştiricisi olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, kümeslerde oluşan kokudan çok rahatsızlık duymaktadır. Bunun için alınabilecek önlemler vardır. Tavuk dışkısında bulunan amonyağın beklemesi sonucunda kötü koku ortaya çıkmaktadır. Bu koku hem bölgede yaşayanları hem de kümeste yaşayan hayvanları rahatsız etmektedir.

Tavuk kümesindeki kokuları engellemek için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kümes içi temizliğinin sürekli temiz tutulması gerekmektedir. Tavuk dışkıları sık olarak temizlenmelidir.
  • Tavukların bulunduğu kümes zeminlerin kolay temizlenebilir şekilde olması gerekmektedir.
  • Saman sermek tavuk yetiştiriciliği yapanların bildiği bir uygulamadır. Ancak bu uygulamada belirli periyotlar uygulanmalıdır. Aksi takdirde kökü koku oluşturabilmektedir.
  • Nemli bir ortam oluşmasının önüne geçilmelidir. Çünkü nem de kötü koku oluşmasını etkileyen faktörlerdendir. Yok, edilemese bile en aza indirilmesi gerekmektedir.
  • Tavuk kümesleri oluşturulurken havalandırma sistemi de çok önemli bir konudur. Havalandırma sistemi iyi olan bir kümesin, kuru kalması sağlanabilir. Bu da konforlu bir kümes oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.
  • Tavuk kümeslerindeki kökü kokuları giderebilmek için satılan ürünlerden de temin edilebilmektedir. Bu durumlara dikkat edildiği zaman, tavuk kümeslerindeki kokuları giderebilmek mümkündür.
\"\"

Kökü Kokunun Sebebi Yemler Olabilir Mi?

Tavuk besleyen kişiler, düzenli olarak tavuklarını yemlemektedir. Tavuk yemleri de kümeslerin kokmasına sebep olabilmektedir. Fakat birçok kişi bu kokunun yemlerdeki hayvansal atıklardan oluştuğunu düşünmektedir. Bu bir yanılgıdır. Hayvansal atıkların var olduğu yemler aşırı maliyetlidir. Bunu hiçbir tavuk yetiştiricisi tercih etmemektedir. Tavuk üretimi uzun vadeli bir yetiştiricilik türüdür. Bu işi yapan kişiler bu tarz maliyetlerden uzak durmaktadır. Ayrıca bu tarz yemler, hayvanlara da zarar verebilmektedir. Tavuk yetiştiricileri bu nedenden dolayı da uzak durmaktadır. Sonuç olarak koku yemlerden dolayı oluşmamaktadır.

\"\"

Tavuk Kümesinin Nasıl Olması Gerekmektedir?

Tavuk yetiştiricileri, tavuklarına konforlu bir ortam sunmaya çalışmaktadır. Tavukların bulunduğu kümesler, geniş olup her tavuğa eşit miktarda alan sunmalıdır. Üzerlerinde hastalık varsa bu şekilde yayılmasının önüne geçilebilmektedir. Tavuklar geniş alanlarda beslendiği zaman, bu daha fazla yumurtlamasında da sebep olabilir. Bunun için kümeslerin geniş alanlar olmasına dikkat edilmelidir.

Tavuk Kümesindeki Koku Tavuk Sağlığını Etkiler Mi?

Tavuk kümeslerinde pek çok nedenden dolayı kötü koku oluşabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmek için tercih edilen yöntemler uygulanabilmektedir. Uygulanmadığı takdirde, kümeslerde yaşayan tavukların yaşamı da olumsuz etkilenebilmektedir. Tavuk sağlığının korunması için tavuk kümeslerinin temiz tutulması çok önemlidir. Bu makalede Tavuk Kümesindeki Kokuyu Nasıl Yok Ederiz konusunda detaylı bilgiler verdik.

\"\"

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart