cream legbar mavici, cream legbar tavuk, cream legbar civciv, mavi yumurtacı

Cream Legbar Irk Bilgileri Özellikleri


Cream Legbar Tavuk Özellikleri

Cream Legbar Mavi Yumurtacı Irkı

Legbar cinsi civcivleri çıktıkları ilk gün cinsiyeti anlaşılabilen İngiliz menşeli bir tavuk türüdür. Yirminci yüzyılın başlarında Cambridge Üniversitesi Genetik enstitüsün de Reginald Crundall Punnett ve Michael Pease tarafından geliştirilmiştir. Barred Rock’lar ile Kahverengi Ligorinlerin çaprazlanması ile oluşturulmuştur.

\"cream
Buradaki amaç çubuklu genini Ligorinlere geçirmekti. Cream legbarlarda bir miktar Araucana kanı da bulunmaktadır, yumurtladığı mavi veya zeytin yeşili yumurtalar ve tacı ile anlaşılmaktadır.

Cambar’dan sonra Cambridge Üniversitesi Genetik enstitüsün de Reginald Crundall Punnett ve Michael Pease tarafından geliştirilmiş ikinci otoseks türdü.

\"cream
Legbarlarda üç renk varyetesi bulunur, Altın (Gold), Gümüş (Silver) ve Krem (Cream). Krem Legbarlarda tepelerinde taç bulunur ve mavi, zeytin yeşili veya yeşil yumurtlarlar. Büyük Britanya kümes kulübü tarafından nadir türler arasında alınmıştır.

Erkek Legbar civcivleri yumurtadan çıktıkları ilk anda başlarındaki noktadan ve sırt tüylerindeki çizginin dağınıklığından anlaşılırlar. Dişi civcivlerde sırt şeridi belirgin ve düzgündür.

Atalarında Ligorin kanı olmasından dolayı yılda 200 veya daha fazla yumurta yaparlar.

TipSınıfKökenYumurta rengiDurum
YumurtacıYumuşak tüy hafifBirleşik KrallıkMaviOldukça yaygın
İbik tipiTüy rengiGurkYıllık yumurta sayısıIrk standardı
BaltaCreleEvet150-200PCGB​
Ağırlık
Dev
Horoz2,70-3,40 kg
Tavuk2,00-2,70 kg
Cüce
Horoz850 gr
Tavuk620 gr

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart