tavuk kaç yıl yaşar tavukların ömrü civciv ne kadar yaşar

Tavuklar Kaç Yıl Yaşar Tavukların Yaşam Süresi

Bu yazımızda Tavukların yaşam süresi hakkında olan süreci anlatacağız.

Tavuklar Kaç Yıl Yaşar?
Tavuk besleyicileri veya tavuk beslemek isteyen kişiler, öncelikle tavuklar kaç yıl yaşar konusunu araştırırlar. Ölüm, her canlı da olduğu gibi tavuklar için de bir geçektir. Tavukların ömrü, türüne ve yaşam şartlarına göre farklılık gösterir. Bunun için ne bir sayı vermek mümkün olmasa da ortalama olarak 5-8 yıl olduğu söylenebilir.

\"\"

Tavukların Ömrü Ne Kadar?

Bir tavuğun kaç yıl yaşayacağı; türüne, ırkına, yaşam ve beslenme şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca yaşanan hastalıklar da tavukların yaşam sürelerine etki edebilir. Bununla ilgili kesin bir sonuç olmasa da, ortalama tavuk ömrü 5 ile 8 yıl arasındadır. Bu süreyi etkileyen bir çok faktör vardır.

Tavukların genetik yapısı, hangi ırktan olduğu, beslenme ve bakım şartlarının uygunluğu, yaşadığı yerin temizliği ve hareket edebileceği alanın genişliği gibi faktörler, tavuğun yaşam süresini etkiler. Genetiği ile oynanmış olan, tek bir hedef doğrultusunda yetiştirilen ve dar bir alanda yaşamakta olan tavukların ömrü ise bir hayli kısa olur.

\"\"

Tavuklar En Fazla Ne Kadar Yaşar?

Yumurta vermek, tavuklar için bir hayli yıpratıcı bir süreç olarak nitelendirilir. Yumurtlaması adına üzerinde baskı kurulmuş olan tavukların ömrü kısalır. Yumurta üreten tavuk çiftlikleri, 2 ile 3 senede bir tavuklarını yenilerler.

Buna rağmen iyi bakım şartlarına sahip olan bir tavuğun 10 yıl kadar yaşayabileceği de bilinir. Tavuğun uzun süre yaşaması için sabahları gezinmesi, akşamsa dinlenebilmesi gerekir.

\"\"

Tavukların Yaşam Sürelerine Etki Eden Faktörler

Tavukların ortalama yaşam süreleri belli olsa da bu süreye etki edebilecek bazı faktörler vardır. Bunlar oluştuğunda tavuğun yaşam ömrü kısalabilir ya da uzayabilir:

Kümes şartları,
Yeterli beslenme,
Stres,
Geçirilen hastalıklar,
İlaç kullanımı.
Bunların hepsi birer olasılıktır. Ancak aynı iki tavuk ırkı baz alındığında, farklı bölgeler de biri 3 yıl yaşarken, diğeri 8 yıl yaşayabilir. Kısacası bir tavuğun ömrünün uzunluğu, yaşam şartlarına göre şekillenir.

Tavuklar Ne Zaman Yumurtlamaya Başlar?

Civciv sahiplenen kişiler, kaç ayda yeteri kadar büyüyüp yetişkin bir tavuk veya horoz olacaklarını merak ederler. Bir civcivin eksiksiz olarak yetişkin görünümüne kavuşması ve tavuk/horoz halini alması, yaklaşık olarak 5 ile 8 ay arasında değişir. Bu süreç ırklara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; bazı hibrit tavuğu ırkları dört ay sonra yumurtlamaya başlarken, bazılarında bu süre 6 ya da 8 ay olabiliyor.

Tavuklar Kaç Yıl Yumurtlar?

Bir tavuğun kaç sene yumurtlayacağı konusu da cinse ve ırka göre değişir. Bunun için de ortalama bir süreden bahsetmek mümkündür. Tavukların ömrü 8-10 yıla kadar uzasa da, ideal yumurtlama dönemi, ilk 1 ve 2 yıl içerisinde yaşanır. Genellikle 2 yaşından büyük olan tavuklardan az verim alınır.

Horozlar Kaç Yıl Yaşar?

Tavuklardan sonra horozların da kaç yıl yaşayacağı merak konusudur. Horozların yaşam süresi de ırkına göre farklılık gösterir. Bu süre 5 ile 10 yıl arasındadır. Yine doğru ve nitelikli koşullar altında horozların yaşam sürelerini artırmak da mümkün olabilir.

Bu yazı www.istanbulsustavuklari.comwww.brahmasustavuklari.com iş birliği ile hazırlanmıştır.

Shopping Cart